به گزارش خبرگزاری برنا از نهاوند، روستای تکه در 8 کیلومتری جنوب غربی بخش مرکزی نهاوند به سمت جاده بروجرد واقع شده این روستا دارای  850نفر سکنه که حلقه اتصال چندین روستا می باشد، شغل اصلی مردم روستا کشاورزی، باغداری، دامداری، مشاغل دولتی و خدماتی می باشد از تکه در لغت نامه مرحوم دهخدا به معنی ته آب و روستایی درحال تکوین،تکویر و رشد یاد شده است.

 

حجت الاسلام حسین گروسی سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوند در مورد آداب و رسوم بخصوص این روستای فرهنگی و ورزشی در ایام ملی و مذهبی اظهار داشت: روستای تکه در بخش مرکزی با تقدیم سه شهید نخبه در عرصه های ورزشی،  بسیج و فرماندهی جنگ و ده ها آزاده ، ایثارگر و جوانان ورزشکار ملی پوش و فعالیت گسترده در عرصه جنگ نرم و فضای مجازی یکی از روستا های پیشرو در انقلاب و دفاع مقدس می باشد.

مردم روستا به شدت ولایت مدار و مقید به رعایت مناسبت های ملی و مذهبی می باشند

وی افزود: مردم این روستا به شدت ولایت مدار و مقید به رعایت مناسبت های ملی و مذهبی می باشند که یکی از بهترین رسومات آنها به پیشواز رفتن ماه مبارک رمضان برپایی نماز جماعت در 3 نوبت جز خوانی قرآن کمک به افراد فقیر و بی بضاعت و ده ها برنامه دیگر  شور ونشاط خواصی را به این روستا می دهند.

سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوند بیان کرد: بر اساس رسوم و آئین گرامیداشت پیشواز ازماه مبارک رمضان از یک هفته مانده به شروع ماه مبارک با شستشوی تمامی فرش های مسجد 450 متری وزینبیه 400 متری به صورت دسته جمعی در کنار رودخانه در پایین روستا انجام  می شود سپس نوبت به قبار روبی مسجد و مرتب کردن کتب و قرآن های کتابخانه و کانون فرهنگی و هنری می رسد.

 

وی گفت: در این مراسم که بیشتر خانم ها به همراه آقایان شرکت دارند یک هفته مانده به ماه مبارک رمضان دست به کار می شوند تا این که همان طور که خودشان برای تزکیه نفس و پاک کردن روح وجسم شان  به استقبال این ماه می روند  مسجد محل شان نیز تمیز و پاکیزه شود همه مردم چه زن و چه مردم در این کار با همدیگر همکاری می کنند تا این کار به خوبی انجام  گیرد وثوابی از این کار نصیب شان شود.

 

مردم روستا به استقبال روحانی می روند

 

گروسی اظهار کرد: سپس هیئت امنای مسجد به همراه جمعی از افراد مسن و جوانان به اداره تبلیغات اسلامی می آیند و در جلسه ای شرکت می کنند و در مورد حضور روحانی در روستا به بحث و تبادل نظر می پردازند سپس یک روز مانده به شروع ماه مبارک رمضان با مراجعه به این اداره به استقبال روحانی جهت حضور در روستا می آیند واورا به خانه ای که از قبل برایش آماده کرده اند می برند و او را به همراه همسرش در آنجا مستقر می کنند.

 

وی بیان کرد: بانوان و جوانان و نوجوانان به همراه والدین خود در طی سال و بخصوص ماه مبارک رمضان جلسه قرائت و ختم قرآن بر گزار می کنند این کار در حدود 3 دهه است که انجام می شود و هر سال از سال قبل طرفداران بیشتری پیدا می کند.

سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوندگفت: در کنار جلسه های ختم قرآن سیره و زندگی نامه پیامبر اسلام حضرت محمد (ص ) و چهارده معصوم (س) و احکام دینی به صورت پرسش و پاسخ  در این جلسات گفته می شود که با جواب دادن به آنها جوایزی نیز به بهترین ها اهدا می شود.

 

در شب 15 رمضان مراسم جشن امام حسن مجتبی (ع) در مسجد برپا است

 

همچنین سید سعید میری مدیر کانون های فرهنگی و هنری مساجد نهاوند در خصوص رسم و رسوم ماه مبارک رمضان در روستای تکه می گوید: در شب پانزدهم این ماه که مصادف با ولات امام حسن مجتبی (ع) است مردم روستا با کمک همدیگر در مسجد مراسم جشنی برپا می کنند تا با این کار در کنار هم دیگر تا از این سفره الهی که در این ماه که ماه مهمانی خداوند متعال است  پهن شده استفاده و ثوابی ببرند پول این جشن را بیشتر مردم وخیران روستا می دهند.

 

وی  افزود: در شب های قدر که دیگر جایگاه خاص خودش را دارد شب های نوزدهم، ‌‌بیست یکم و بیست سوم  نمازمغرب و عشاء که خوانده می شود وبعد از آن از ساعت ده ونیم یازده شب مراسم احیاء شروع می شود تا سحر ادامه دارد لازم به ذکر است در شب شهادت حضرت علی (ع) خیران ومردم روستا بیش از 1500 نفر از مردم روستا و روستاهای همجوار را افطاری می دهند.

مدیر کانون های فرهنگی و هنری مساجد اظهار کرد: در سال های نه چندان دور  در شب‌های ماه رمضان و به هنگام سحر فردی خوش صدا‌ روی پشت بام خانه خود و یا مسجد اقدام به خواندن دعا و مناجات می‌کرد و این رسم هنوز در روستا برقرار است.

 

جوانان ورزشکار روستا به یاد 3 شهید در جام رمضان شرکت می کنند

 

میری بیان کرد: جوانان ورزشکار روستا به میمنت ماه مبارک رمضان و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ورزشکار با دو تیم فوتسال در جام رمضان شهرستان و بخش مرکزی شرکت می کنند که سابقه چندین قهرمانی را دارند.

مدیر کانون های فرهنگی و هنری مساجد نهاوند گفت: کانون شهدای مسجد امام حسین (ع) این روستا یکی از کانون های فعال در شهرستان و استان است که در این ایام مسابقات مختلف فرهنگی و قرآنی را متناسب با این ایام برگزار می کند وهرسال بهترین ها را بعد از ماه رمضان به اردوی سیاحتی و زیارتی در مشهد مقدس،قم و مرکز استان می فرستد که هزینه آن را خیران می دهند.

وی گفت: در آخر ماه رمضان که همان روز عید سعید فطر است تمامی مردم روستا شب قبل از آن دعای وداع با ماه مبارک رمضان را قرائت می کنند و صبح زود برای برپایی نماز عید و جمع آوری فطریه و سهم امام و کسی که مسئول نگهداری از مسجداست را می دهند ودر ادامه به ملاقات خانواده شهدا وخانواده های افراد تازه وفات یافته می روند.

 

گزارش از علی سهرابی